Żywica na taras / balkon - fot. Disztung

Czym wykończyć podłogę tarasu?

Na tarasie z racji wytrzymałości poleca się w żywiczne posadzki poliuretanowe. Odpornością przewyższają każdy z dostępnych materiałów. Są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, uderzenia, promienie ultrafioletowe oraz codzienne użytkowanie. Szczególnie dobrze radzą sobie w wypadku pęknięcia podłoża betonowego. Wytrzymują szczeliny nawet do 5 mm. Jeśli zastosujemy odpowiednie komponenty, posadzka może być ognioodporna.

Żywica na taras zamiast płytek powinna mieć właściwie zaplanowaną nawierzchnię, strukturę i najlepiej, jeśli składa się z czterech podstawowych warstw:
– warstwę gruntującą
– membranę
– warstwę zamykającą
– oraz wieńczącą wszystko warstwę lakieru.
Lakier na powierzchni może być wersji z połyskiem lub satynowy. Satyna daje możliwość ograniczenia odblasków promieni słonecznych, a także ukrywa powierzchniowe niedociągnięcia i uszkodzenia powierzchni.
Posadzki z żywic z racji swej elastyczności mogą przyjąć na siebie duże trudy eksploatacji. Szczególnie posadzki z mas poliuretanowych są elastyczne i niestraszne im nawet spadające ostre przedmioty. Po wylaniu żywica tworzy jednolitą warstwę bez szwów i dylatacji. Warstwa żywicy po zastygnięciu wygląda jak lśniąca tafla spokojnego jeziora.

Ze względu na grubość warstwy roboczej rozróżnia się trzy rodzaje powłok.
1. Grubowarstwowe z wypełnieniem ceramicznym. Zwykle stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Producenci dostarczają je w postaci gęstych mas, które następnie nakłada się narzędziami podobnymi do glazurniczych, a po wstępnym stwardnieniu zaciera się ręcznie lub mechanicznie. Materiałem
wypełniającym jest piasek kwarcowy, kalibrowany i barwiony.

2. Grubowarstwowe, samo rozpływające. Warstwa żywicy sięga pięciu milimetrów. Płynną rozprowadza się na powierzchni przy pomocy metalowych pac, a następnie wyrównuje wałkami, których powierzchnia tworzy kratownicę. Zastygłą powierzchnię wykańcza się lakierem nawierzchniowym. Lakier może być matowy lub błyszczący.

3. Cienkowarstwowe. Nadają się do powierzchni, gdzie ruch pieszy jest sporadyczny. Nakładane są technikami malarskimi. Cienka warstwa poliuretanu impregnuje nawierzchnię podkładu, wiązać się z nią. Polecana jest do tarasów zadaszonych i w domach o mniejszej liczbie mieszkańców.