Posadzki poliuretanowe na balkonach i tarasach - fot. Disztung

Nawierzchnia tarasu – alternatywne rozwiązania

Balkon lub taras jest miejscem, o które trzeba szczególnie zadbać. Ekspozycja na zmieniające się warunki atmosferyczne może wystawić na próbę każde wykonanie.

Czym wyłożyć balkon zamiast płytek?

1. Trochę inna deska
Deska kompozytowa jest mieszaniną zmielonego na mączkę drewna i polichlorku winylu. Dzięki PVC produkt zyskał wodoodporność i barwę. Drewno nadaje mu fakturę przypominająca oryginał, dającą się wyczuć organoleptycznie. Zawartość drewna w składzie wynosi nawet połowę objętości. Pomysł okazał się bardzo trafiony i respondujący klarownie z ideami proekologicznymi

2. Nawierzchnie żywiczne
Posadzki epoksydowe na balkon lub taras wykonane są z żywic dwuskładnikowych. Dawniej wykonywano je raczej w obiektach przemysłowych. Obecnie coraz częściej stosuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzielą się na trzy klasy. Jako cienkowarstwowe stosowane są w pomieszczeniach o małym natężeniu użytkowania. Są to sypialnie, schowki i inne miejsca, gdzie ruch jest sporadyczny, a użytkownicy używają miękkiego obuwia. Średniowarstwowe stosuje się w kuchniach i łazienkach. Ich grubość dochodzi do 5 mm. Na ciągach komunikacyjnych i holach stosuje się posadzki grubowarstwowe z wypełnieniem mineralnym.

3. Uniwersalny beton
Ta metoda jest szczególnie polecana na duże tarasy położone na poziomie gruntu. Beton w tym sposobie występuje w postaci tradycyjnych płyt. Konstrukcja tarasu od dolnych warstw począwszy, wygląda następująco. Podwalinę stanowi wylewana płyta z betonu. Następnie kładzie się izolację wodoszczelną. Kolejna jest izolacja termiczna np. z płyt przypominających twardy styropian. Wyżej jest warstwa filtrująca z włókniny i drenaż z grubego żwiru. Na wierzch stosuje się płyty betonowe. Beton architektoniczny może być barwiony w masie i dostosować się do kolorystyki elewacji i otoczenia.