Nowoczesne podłogi z żywic epoksydowych fot. Disztung

Nowoczesne podłogi z żywic epoksydowych

Żywica epoksydowa. Nowoczesne tworzywo polimerowe. Odporne na działanie większości związków chemicznych. Żywice tworzą bardzo długie łańcuchy polimerów. Tworzywo powstające w wyniku reakcji żywicy z utwardzaczem jest niezwykle twarde i mocne. Może być przezroczyste lub kolorowe. I bardzo łatwo się je aplikuje. Dlatego było to tylko kwestia czasu, aby znaleźć zastosowanie w budownictwie i przemyśle.


Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Wraz z branżą budowlaną znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W budownictwie zalecane są do wykańczania powierzchni podłóg. Są wodoodporne. Dlatego nie ma konieczności dokonywania dodatkowych zabiegów powodujących, że woda nie przedostaje się przez warstwy materiałów położonych poniżej.
Posadzki epoksydowe na początku były stosowane tylko w budowlach przemysłowych. Obecnie stosuje się je w prawie każdym rodzaju pomieszczeń. Także w budownictwie mieszkaniowym. Nie wpływają ujemnie na samopoczucie ludzi zajmujących pomieszczenia użytkowe i mieszkania. Są też bezpieczne dla alergików. Na przykład w garażu pozwalają utrzymać posadzkę w czystości. Błoto w jesieni i śnieg, a także oleje nie uszkadzają nawierzchni.

1. Systematyka posadzek z żywic

Można wymienić trzy grupy w zależności od grubości warstwy:

− strong − Posadzka ma grubość do dziesięciu milimetrów. W składzie zawiera wypełniacz mineralny. Wspomaga on wytrzymałość na ścieranie. Piasek kwarcowy daje też posadzce barwę. Drobnoziarnisty piasek lub inny mineralny surowiec utwardza i stabilizuje masę. Dobrze sprawdza się w miejsca o dużym nasileniu ruchu pieszego lub kołowego. Podłoga z żywicy nie ma sobie równych.

− medium − grubość pomiędzy 2 a 4 mm. Łazienka lub kuchnia − oto pomieszczenia, w których się je montuje. W tych pomieszczeniach ruch jest mniej nasilony, a mieszkańcy używają miękkiego obuwia, które nie niszczy struktury i nawierzchni podłogi. Żywica ma spora wytrzymałość na udar, więc nie trzeba się martwić, że spadające przedmioty zniszczą podłogę.

− thin − żywicę nakładaną się bezpośrednio na podłogę z betonu. Może to być wylewka samopoziomująca. Nakłada się ja za pomocą narzędzi malarskich. Warstwa jest cienka i w ściśle wiąże się z betonem. Grubość warstwy nie przekracza połowy milimetra. W tej opcji należy starannie przygotować podkład.

2. Zalety żywicznych podłóg
Największą to prostota montażu. Cienkowarstwowe nakłada się najprostszymi narzędziami dostępnymi w każdym markecie budowlanym. Podłoga nie ma szwów łączących. Powierzchnia podłogi może być właściwie nieograniczona. Można je w łatwy sposób zdobić (piasek, pigment, grafika). Łatwo daje się regenerować.
Szczególnie polecane są dla osób cierpiących na dość często spotykane w każdej rozwiniętej populacji, alergików.

3. Przygotowanie do montażu
Nawierzchnia nie może posiadać żadnych nierówności lub luźnych elementów niezwiązanych na stałe z podłożem. Trzeba je usunąć, a zgrubienia wyszlifować. Kolejny zabieg to odkurzanie i mycie (dotyczy starych podkładów często zabrudzonych tłuszczem).