Żywiczne posadzki dekoracyjne - fot. Disztung

Rewelacyjne podłogi. Warto sprawdzić z czego powstają?

Nowe możliwości aranżacji wnętrz dają nowoczesne materiały i technologie. W zakresie wykończeń powierzchni podłogowych, od dłuższego czasu liczą się materiały syntetyczne, będące ukoronowaniem wielu lat badań i eksperymentów. Do grupy jednych z popularniejszych surowców należą żywice syntetyczne.

Ze względu na rewelacyjne właściwości fizyczne i mechaniczne, najczęściej polecane są żywiczne posadzki poliuretanowe.

Pośród żywic syntetycznych poliuretan jest najbardziej elastycznym materiałem. Jest na tyle elastyczny, że bez trudu znosi znaczne uderzenia. Dzieli się go na trzy grupy ze względu na stopień twardości i odrębne dwie kategorie ze względu na oporność na promieniowanie ultrafioletowe.

W pomieszczeniach nasłonecznionych lepiej wybierać posadzki utwardzane stabilnym utwardzaczem, niewrażliwym na promieniowanie ultrafioletowe.
Plastyczność poliuretanu pozwala na wykonywanie posadzek, które nie mają szwów łączących poszczególne pomieszczenia na kondygnacji. Z tego względu nie stosuje się w konstrukcji dylatacji technicznych.

Wylaną masę poliuretanową należy wykończyć powierzchniowo. Do tego używa się lakierów. Lakiery dostępne są w wersji z połyskiem i matowe. Satynowa powierzchnia zapobiega niechcianym odblaskom. A dodatkowo może skutecznie zamaskować minimalne niedociągnięcia, które mogą się przydarzyć podczas nakładania nawierzchni (np. pęcherzyki powietrza w górnej warstwie zastygłej żywicy). Atłasowe wykończenie potrafi ukryć drobne uszkodzenia nawierzchni powstałe podczas użytkowania.
Poliuretan wyśmienicie tłumi dźwięki. Zawdzięcza to swojej niewiarygodnej gibkości. Potrafi tłumić dźwięki dość mocnych kroków w twardych butach.